Tennis' leading expert? Data. Let's build a Smarter Planet.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 11: Thursday, September 4
Revised - Court Change
Arthur Ashe Stadium
12:00pm
 Men's Doubles - Semifinals
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
defeats
Scott Lipsky (USA)
Rajeev Ram (USA)
6-4 4-6 6-3
Complete
Not Before: 1:30pm
 Men's Singles - Quarterfinals
Marin Cilic (CRO) [14]
defeats
Tomas Berdych (CZE) [6]
6-2 6-4 7-6(4)
Complete
Arthur Ashe Stadium
7:00pm
 Exhibition Doubles
James Blake (USA)
John McEnroe (USA)
defeats
Jim Courier (USA)
Mats Wilander (SWE)
4-1 1-1
Complete
Not Before: 8:00pm
 Men's Singles - Quarterfinals
Roger Federer (SUI) [2]
defeats
Gael Monfils (FRA) [20]
4-6 3-6 6-4 7-5 6-2
Complete
Louis Armstrong Stadium
11:00am
 Women's Doubles - Semifinals
Ekaterina Makarova (RUS) [4]
Elena Vesnina (RUS) [4]
defeats
Kimiko Date-Krumm (JPN)
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
7-5 6-3
Complete
Not Before: 12:30pm
 Men's Doubles - Semifinals
Marcel Granollers (ESP) [11]
Marc Lopez (ESP) [11]
defeats
Ivan Dodig (CRO) [4]
Marcelo Melo (BRA) [4]
6-4 6-4
Complete
Not Before: 2:00pm
 Women's Doubles - Semifinals
Martina Hingis (SUI)
Flavia Pennetta (ITA)
defeats
Cara Black (ZIM) [3]
Sania Mirza (IND) [3]
6-2 6-4
Complete
 Wheelchair Men's Singles - Quarterfinals
Shingo Kunieda (JPN) [1]
defeats
Michael Jeremiasz (FRA)
6-1 6-1
Complete
Court 17
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 3
Francis Tiafoe (USA) [6]
defeats
Marcelo Zormann (BRA) [9]
6-4 5-7 6-3
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Tornado Alicia Black (USA) [4]
defeats
Vera Lapko (BLR)
6-2 6-0
Complete
Not Before: 3:00pm
 Men's Champions Doubles
John McEnroe (USA)
Patrick McEnroe (USA)
defeats
Henri Leconte (FRA)
Mats Wilander (SWE)
6-1 7-6(6)
Complete
 Junior Boys' Doubles - Quarterfinals
Viktor Durasovic (NOR)
Nicolae Frunza (ROU)
defeats
Taylor Harry Fritz (USA) [5]
Tim Van Rijthoven (NED) [5]
7-5 6-4
Complete
Court 5
11:00am
 Women's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Jamie Loeb (USA) [1]
defeats
Jennifer Brady (USA)
6-3 6-4
Complete
 Men's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Peter Kobelt (USA)
defeats
Gregory S. Andrews (USA)
7-6(3) 6-4
Complete
 Women's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Kristie Ahn (USA)
defeats
Hayley Carter (USA) [2]
6-4 6-1
Complete
 Men's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Marcos Giron (USA) [1]
defeats
Raymond Sarmiento (USA)
7-6(6) 6-3
Complete
Court 11
11:00am
 Wheelchair Quad Singles
Lucas Sithole (RSA)
defeats
David Wagner (USA)
7-5 2-6 6-3
Complete
 Wheelchair Women's Singles - Quarterfinals
Yui Kamiji (JPN) [1]
defeats
Sharon Walraven (NED)
6-1 6-3
Complete
 Wheelchair Men's Singles - Quarterfinals
Stephane Houdet (FRA) [2]
defeats
Joachim Gerard (BEL)
3-6 7-6(5) 7-5
Complete
 Wheelchair Women's Singles - Quarterfinals
Aniek Van Koot (NED) [2]
defeats
Kgothatso Montjane (RSA)
6-2 6-0
Complete
Court 13
11:00am
 Wheelchair Quad Singles
Andrew Lapthorne (GBR)
defeats
Nicholas Taylor (USA)
6-4 6-3
Complete
 Wheelchair Women's Singles - Quarterfinals
Jiske Griffioen (NED)
defeats
Sabine Ellerbrock (GER)
6-1 6-1
Complete
 Wheelchair Men's Singles - Quarterfinals
Gustavo Fernandez (ARG)
defeats
Gordon Reid (GBR)
6-4 3-6 6-3
Complete
 Wheelchair Women's Singles - Quarterfinals
Marjolein Buis (NED)
defeats
Jordanne Whiley (GBR)
6-1 6-4
Complete
Not Before: 6:15pm
 Wheelchair Men's Singles - Quarterfinals
Nicolas Peifer (FRA)
defeats
Maikel Scheffers (NED)
2-6 6-1 6-1
Complete
Court 4
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 3
Andrey Rublev (RUS) [1]
defeats
Taylor Harry Fritz (USA) [14]
6-4 6-0
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Katerina Stewart (USA)
defeats
Anna Bondar (HUN)
6-4 6-2
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 3
Quentin Halys (FRA) [5]
defeats
Alexander Bublik (RUS)
7-5 7-6(0)
Complete
 Junior Boys' Doubles - Quarterfinals
Omar Jasika (AUS) [6]
Naoki Nakagawa (JPN) [6]
defeats
Orlando Luz (BRA) [2]
Marcelo Zormann (BRA) [2]
6-3 1-6 [10-8]
Complete
 Junior Girls' Doubles - Quarterfinals
Vera Lapko (BLR)
Tereza Mihalikova (SVK)
defeats
Freya Christie (GBR)
Katie Swan (GBR)
6-4 3-6 [10-4]
Complete
Court 6
11:00am
 Women's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Danielle Rose Collins (USA)
defeats
Olivia Janowicz (USA)
6-2 6-4
Complete
 Men's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Clay Thompson (USA) [2]
defeats
Jared Hiltzik (USA)
6-3 6-4
Complete
 Women's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Julia Elbaba (USA)
defeats
Alexandra Cercone (USA)
6-3 6-4
Complete
 Men's Collegiate Invitational - Quarterfinals
Alexander Sarkissian (USA)
defeats
Mackenzie McDonald (USA)
5-7 6-3 6-3
Complete
Court 7
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 3
Omar Jasika (AUS)
defeats
Jared Donaldson (USA) [3]
6-4 6-3
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Caroline Dolehide (USA)
defeats
Jil Belen Teichmann (SUI) [6]
7-5 6-1
Complete
Not Before: 3:00pm
 Women's Champions Doubles - Semifinals
Tracy Austin (USA)
Gigi Fernandez (USA)
defeats
Lindsay Davenport (USA)
Mary Joe Fernandez (USA)
7-5 6-1
Complete
 Women's Champions Doubles - Semifinals
Martina Navratilova (USA)
Jana Novotna (CZE)
defeats
Iva Majoli (CRO)
Chanda Rubin (USA)
6-1 6-3
Complete
Not Before: 6:00pm
 Men's Champions Doubles
Pat Cash (AUS)
Todd Martin (USA)
defeats
Michael Chang (USA)
Mark Philippoussis (AUS)
6-2 6-4
Complete
Court 8
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 3
Duckhee Lee (KOR) [7]
defeats
Henrik Wiersholm (USA)
6-1 6-2
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 3
Jan Choinski (GER)
defeats
Matteo Berrettini (ITA)
6-4 6-2
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Greet Minnen (BEL)
defeats
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
6-3 6-2
Complete
 Junior Girls' Doubles - Quarterfinals
Maia Lumsden (GBR)
Fanni Stollar (HUN)
defeats
Olga Fridman (UKR) [4]
Jelena Ostapenko (LAT) [4]
Walkover
Complete
Not Before: 4:45pm
 Junior Girls' Doubles - Quarterfinals
Ipek Soylu (TUR) [6]
Jil Belen Teichmann (SUI) [6]
defeats
Tami Grende (INA)
Luisa Stefani (BRA)
6-2 7-5
Complete
Court 10
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 3
Anna Kalinskaya (RUS) [11]
defeats
Raveena Kingsley (USA)
6-4 6-2
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 3
Stefan Kozlov (USA) [4]
defeats
Seong-chan Hong (KOR)
6-3 2-6 6-3
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Anhelina Kalinina (UKR) [9]
defeats
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) [7]
6-3 7-5
Complete
Not Before: 4:15pm
 Junior Boys' Doubles - Quarterfinals
Filippo Baldi (ITA)
Lucas Miedler (AUT)
defeats
Yunseong Chung (KOR)
Seong-chan Hong (KOR)
6-3 6-4
Complete
 Junior Girls' Doubles - Quarterfinals
Viktoria Kuzmova (SVK) [7]
Kristina Schmiedlova (SVK) [7]
defeats
Catherine Bellis (USA) [1]
Marketa Vondrousova (CZE) [1]
Walkover
Complete
Court 14
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 3
Marie Bouzkova (CZE)
defeats
Olga Fridman (UKR) [16]
7-5 7-6(6)
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 3
Mikael Ymer (SWE)
defeats
Roman Safiullin (RUS) [8]
7-5 0-6 6-2
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 3
Iryna Shymanovich (BLR) [3]
defeats
Katherine Sebov (CAN)
6-3 6-4
Complete
 Junior Boys' Doubles - Quarterfinals
Rafael Matos (BRA)
Joao Menezes (BRA)
defeats
Duckhee Lee (KOR) [8]
Marc Polmans (AUS) [8]
4-6 7-5 [13-11]
Complete