IBM: See tennis in a new way. Tennis data + IBM = More than the score.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 9: Tuesday, September 8
Revised - Court Change
Arthur Ashe Stadium
12:00 PM
Play Begins at 12:00 Noon  

 Women's Singles - Quarterfinals
Roberta Vinci (ITA)
def.
Kristina Mladenovic (FRA)
6-3 5-7 6-4
Complete
Not Before: 1:30 PM
 Men's Singles - Quarterfinals
Marin Cilic (CRO) [9]
def.
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [19]
6-4 6-4 3-6 6-7(3) 6-4
Complete
Arthur Ashe Stadium
7:00 PM
 Women's Singles - Quarterfinals
Serena Williams (USA) [1]
def.
Venus Williams (USA) [23]
6-2 1-6 6-3
Complete
 Men's Singles - Quarterfinals
Novak Djokovic (SRB) [1]
def.
Feliciano Lopez (ESP) [18]
6-1 3-6 6-3 7-6(2)
Complete
Louis Armstrong Stadium
11:00 AM
 Mixed Doubles - Quarterfinals
Andrea Hlavackova (CZE)
Lukasz Kubot (POL)
def.
Anastasia Rodionova (AUS)
Max Mirnyi (BLR)
6-4 6-4
Complete
 Men's Doubles - Quarterfinals
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [12]
Nicolas Mahut (FRA) [12]
def.
Jean-Julien Rojer (NED) [3]
Horia Tecau (ROU) [3]
7-6(5) 6-4
Complete
 Women's Doubles - Quarterfinals
Martina Hingis (SUI) [1]
Sania Mirza (IND) [1]
def.
Yung-Jan Chan (TPE) [9]
Hao-Ching Chan (TPE) [9]
7-6(5) 6-1
Complete
 Mixed Doubles - Quarterfinals
Bethanie Mattek-Sands (USA)
Sam Querrey (USA)
def.
Yaroslava Shvedova (KAZ) [6]
Juan Sebastian Cabal (COL) [6]
3-6 6-4 [10-6]
Complete
Grandstand
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - Round 2
Taylor Fritz (USA) [1]
def.
Yusuke Takahashi (JPN)
6-3 6-4
Complete
Not Before: 12:30 PM
 Women's Doubles - Quarterfinals
Sara Errani (ITA) [11]
Flavia Pennetta (ITA) [11]
def.
Lara Arruabarrena (ESP) [15]
Andreja Klepac (SLO) [15]
6-0 5-7 6-2
Complete
 Men's Doubles - Quarterfinals
Jamie Murray (GBR) [8]
John Peers (AUS) [8]
def.
Marcin Matkowski (POL) [4]
Nenad Zimonjic (SRB) [4]
3-6 6-3 7-6(4)
Complete
Court 17
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Sofia Kenin (USA) [9]
def.
Aleksandra Pospelova (RUS)
6-4 7-6(3)
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
William Blumberg (USA) [9]
def.
Jeff Wolf (USA)
3-6 6-4 6-1
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Reilly Opelka (USA) [6]
def.
Yosuke Watanuki (JPN)
6-4 6-1
Complete
Not Before: 4:00 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Taylor Fritz (USA) [1]
Michael Mmoh (USA) [1]
def.
Jake Delaney (AUS)
Orlando Luz (BRA)
6-7(3) 7-6(3) [10-6]
Complete
Court 13
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Fanny Stollar (HUN) [11]
def.
Natasha Subhash (USA)
6-0 6-3
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Mikael Ymer (SWE) [3]
def.
Miomir Kecmanovic (SRB)
6-4 6-3
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Tessah Andrianjafitrimo (FRA)
def.
Kelly Chen (USA)
6-1 6-1
Complete
Not Before: 3:45 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Alex De Minaur (AUS)
Benjamin Hannestad (DEN)
def.
Miomir Kecmanovic (SRB) [8]
Casper Ruud (NOR) [8]
6-2 6-4
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Carson Branstine (USA)
Kelly Chen (USA)
def.
Charlotte Robillard-Millette (CAN) [1]
Katie Swan (GBR) [1]
Walkover
Complete
Not Before: 6:00 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Stefanos Tsitsipas (GRE)
Louis Wessels (GER)
def.
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) [7]
Andrea Pellegrino (ITA) [7]
3-6 6-4 [10-6]
Complete
Court 11
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Iryna Shymanovich (BLR)
def.
Raveena Kingsley (USA)
3-6 6-4 6-3
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Denis Shapovalov (CAN)
def.
Ulises Blanch (USA)
6-2 6-2
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Francesca Di Lorenzo (USA)
def.
Wushuang Zheng (CHN) [14]
6-2 6-3
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Katharina Hobgarski (GER)
Iryna Shymanovich (BLR)
def.
Bianca Andreescu (CAN)
Katherine Sebov (CAN)
Walkover
Complete
Not Before: 6:45 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Felix Auger Aliassime (CAN)
Denis Shapovalov (CAN)
def.
Franco Capalbo (ARG)
Geronimo Espin Busleiman (ARG)
6-3 6-7(5) [10-7]
Complete
Court 4
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - Round 2
Alex De Minaur (AUS)
def.
Jumpei Yamasaki (JPN)
6-1 7-6(4)
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Alex Rybakov (USA)
def.
Orlando Luz (BRA) [7]
6-3 6-0
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Stefanos Tsitsipas (GRE) [16]
def.
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
6-2 6-4
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Vasil Kirkov (USA)
Sam Riffice (USA)
def.
Yusuke Takahashi (JPN)
Tung-Lin Wu (TPE)
6-4 3-6 [10-6]
Complete
Not Before: 4:15 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Alberto Lim (PHI)
Mattias Siimar (EST)
def.
Ulises Blanch (USA)
Nathan Ponwith (USA)
3-6 6-2 [12-10]
Complete
Court 5
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - Round 2
Michael Mmoh (USA) [2]
def.
Louis Wessels (GER)
6-3 6-1
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Usue Maitane Arconada (USA) [8]
def.
Chihiro Muramatsu (JPN)
6-2 7-5
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Tommy Paul (USA) [5]
def.
Felix Auger Aliassime (CAN)
4-6 6-4 7-5
Complete
Not Before: 3:50 PM
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Usue Maitane Arconada (USA) [8]
Maia Lumsden (GBR) [8]
def.
Ana Paula Neffa De Los Rios (PAR)
Beatrice Torelli (ITA)
6-3 6-0
Complete
Not Before: 6:45 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Felipe Cunha-Silva (POR)
Alejandro Tabilo (CAN)
def.
William Blumberg (USA) [2]
Tommy Paul (USA) [2]
6-7(5) 6-1 [10-6]
Complete
Court 6
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Vera Lapko (BLR) [13]
def.
Alexa Graham (USA)
6-2 6-1
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Tereza Mihalikova (SVK) [4]
def.
Michaela Gordon (USA)
6-3 6-3
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Anna Kalinskaya (RUS)
Anastasia Potapova (RUS)
def.
Amanda Anisimova (USA)
Abigail Desiatnikov (USA)
6-1 6-1
Complete
Not Before: 3:50 PM
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Viktoria Kuzmova (SVK)
Aleksandra Pospelova (RUS)
def.
Michaela Gordon (USA) [6]
Claire Liu (USA) [6]
Walkover
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Destanee Aiava (AUS)
Olivia Tjandramulia (AUS)
def.
Elena Rybakina (RUS)
Valeriya Zeleva (RUS)
3-6 6-4 [10-1]
Complete
Court 7
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - Round 2
Casper Ruud (NOR) [15]
def.
Patrick Kypson (USA)
6-0 3-0 Ret.
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Kylie McKenzie (USA)
def.
Anna Blinkova (RUS) [3]
6-1 6-4
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Tornado Alicia Black (USA)
Ingrid Neel (USA)
def.
Jessica Hinojosa Gomez (MEX)
Pranjala Yadlapalli (IND)
6-1 6-0
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Youssef Hossam (EGY)
Jumpei Yamasaki (JPN)
def.
Patrick Kypson (USA)
Gianni Ross (USA)
6-1 6-4
Complete
Court 9
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Viktoria Kuzmova (SVK)
def.
Marketa Vondrousova (CZE) [1]
4-1 Ret.
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Akira Santillan (JPN) [14]
def.
Chan-yeong Oh (KOR)
6-3 6-1
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Lloyd George Harris (RSA) [13]
def.
Sora Fukuda (JPN)
6-4 6-4
Complete
Not Before: 3:00 PM
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Maria Herazo Gonzalez (COL)
Yuliana Monroy (COL)
def.
Ann Li (USA)
Natasha Subhash (USA)
6-4 1-6 [10-8]
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Tim Sandkaulen (GER)
Mate Valkusz (HUN)
def.
Nam Hoang Ly (VIE) [4]
Akira Santillan (JPN) [4]
6-1 4-6 [12-10]
Complete
Court 10
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Valentini Grammatikopoulou (GRE)
def.
Magdalena Frech (POL)
7-5 6-0
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Karman Thandi (IND)
def.
Evgeniya Levashova (RUS)
6-2 4-6 6-3
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Seong-chan Hong (KOR) [4]
def.
Andrea Pellegrino (ITA)
6-3 6-1
Complete
Not Before: 5:00 PM
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Evgeniya Levashova (RUS)
Rebeka Masarova (SUI)
def.
Magdalena Frech (POL)
Valentini Grammatikopoulou (GRE)
6-2 3-6 [10-8]
Complete
Court 14
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Anastasia Detiuc (MDA)
def.
Maia Lumsden (GBR)
6-4 6-7(5) 6-0
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Sofya Zhuk (RUS) [10]
def.
Kimberly Birrell (AUS)
6-3 5-7 6-3
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Corentin Denolly (FRA) [10]
def.
Nuno Borges (POR)
6-4 6-4
Complete
Court 15
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Round 2
Elena Rybakina (RUS)
def.
Charlotte Robillard-Millette (CAN) [7]
6-2 1-0 Ret.
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Dalma Galfi (HUN) [2]
def.
Emily Arbuthnott (GBR)
6-4 6-1
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Yunseong Chung (KOR) [11]
def.
Patrik Rikl (CZE)
7-5 6-4
Complete
Not Before: 3:45 PM
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Kayla Day (USA)
Sofia Kenin (USA)
def.
Dalma Galfi (HUN) [2]
Fanny Stollar (HUN) [2]
6-2 6-3
Complete
Not Before: 5:45 PM
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Lukas Klein (SVK)
Patrik Rikl (CZE)
def.
Alexandre Rotsaert (USA)
Jeff Wolf (USA)
7-6(5) 6-3
Complete

09:00

New York City

06:00

Your Time