Tennis' leading expert? Data. Let's build a Smarter Planet.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 8: Monday, September 1
Arthur Ashe Stadium
11:00am
 Women's Singles - Round 4
Flavia Pennetta (ITA) [11]
vs.
Casey Dellacqua (AUS) [29]

 Women's Singles - Round 4
Serena Williams (USA) [1]
vs.
Kaia Kanepi (EST)

 Men's Singles - Round 4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9]
vs.
Andy Murray (GBR) [8]

Arthur Ashe Stadium
7:00pm
 Women's Singles - Round 4
Aleksandra Krunic (SRB)
vs.
Victoria Azarenka (BLR) [16]

 Men's Singles - Round 4
Kei Nishikori (JPN) [10]
vs.
Milos Raonic (CAN) [5]

Louis Armstrong Stadium
11:00am
 Men's Doubles - Round 3
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
vs.
Bradley Klahn (USA)
Tim Smyczek (USA)

 Men's Singles - Round 4
Novak Djokovic (SRB) [1]
vs.
Philipp Kohlschreiber (GER) [22]

 Women's Singles - Round 4
Ekaterina Makarova (RUS) [17]
vs.
Eugenie Bouchard (CAN) [7]

 Men's Singles - Round 4
Stan Wawrinka (SUI) [3]
vs.
Tommy Robredo (ESP) [16]

Grandstand
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Catherine Bellis (USA) [1]
vs.
Renata Zarazua (MEX)

 Men's Doubles - Round 3
Vasek Pospisil (CAN) [8]
Jack Sock (USA) [8]
vs.
Carlos Berlocq (ARG)
Leonardo Mayer (ARG)

 Men's Doubles - Round 3
Leander Paes (IND) [6]
Radek Stepanek (CZE) [6]
vs.
Marcel Granollers (ESP) [11]
Marc Lopez (ESP) [11]

 Women's Doubles - Round 3
Jarmila Gajdosova (AUS)
Ajla Tomljanovic (AUS)
vs.
Martina Hingis (SUI)
Flavia Pennetta (ITA)

 Mixed Doubles - Quarterfinals
Abigail Spears (USA)
Santiago Gonzalez (MEX)
vs.
Cara Black (ZIM) [3]
Leander Paes (IND) [3]

Court 17
11:00am
 Mixed Doubles - Quarterfinals
Ashleigh Barty (AUS)
John Peers (AUS)
vs.
Taylor Townsend (USA)
Donald Young (USA)

 Men's Doubles - Round 3
Mikhail Kukushkin (KAZ)
Michael Venus (NZL)
vs.
Alexander Peya (AUT) [2]
Bruno Soares (BRA) [2]

Not Before: 2:00pm
 Women's Doubles - Round 3
Kimiko Date-Krumm (JPN)
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
vs.
Su-Wei Hsieh (TPE) [2]
Shuai Peng (CHN) [2]

 Men's Doubles - Round 3
Jean-Julien Rojer (NED) [9]
Horia Tecau (ROU) [9]
vs.
David Marrero (ESP) [7]
Fernando Verdasco (ESP) [7]

Court 5
11:00am
 Women's Doubles - Round 3
Andrea Hlavackova (CZE) [8]
Jie Zheng (CHN) [8]
vs.
Gabriela Dabrowski (CAN)
Alicja Rosolska (POL)

Not Before: 1:00pm
 Women's Doubles - Round 3
Alla Kudryavtseva (RUS) [9]
Anastasia Rodionova (AUS) [9]
vs.
Kveta Peschke (CZE) [5]
Katarina Srebotnik (SLO) [5]

Not Before: 2:00pm
 Women's Doubles - Round 3
Cara Black (ZIM) [3]
Sania Mirza (IND) [3]
vs.
Jelena Jankovic (SRB)
Klara Koukalova (CZE)

 Mixed Doubles - Quarterfinals
Yung-Jan Chan (TPE)
Ross Hutchins (GBR)
vs.
Kveta Peschke (CZE)
Marcin Matkowski (POL)

 Mixed Doubles - Quarterfinals
Sania Mirza (IND) [1]
Bruno Soares (BRA) [1]
vs.
Katarina Srebotnik (SLO) [6]
Rohan Bopanna (IND) [6]

Court 11
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 1
Pedro Iamachkine (PER)
vs.
Jared Donaldson (USA) [3]

 Junior Boys' Singles - Round 1
Tim Van Rijthoven (NED)
vs.
Taylor Harry Fritz (USA) [14]

 Junior Girls' Singles - Round 1
Francesca Di Lorenzo (USA)
vs.
Maia Lumsden (GBR)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Yunseong Chung (KOR)
vs.
Michael Mmoh (USA) [10]

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Kylie McKenzie (USA)
Ryan Peus (USA)
vs.
Maia Lumsden (GBR)
Fanni Stollar (HUN)

Court 13
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 1
Duckhee Lee (KOR) [7]
vs.
Sameer Kumar (USA)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Brooke Austin (USA)
vs
Evgeniya Levashova (RUS)
To Finish 0-6 4-1
 Junior Girls' Singles - Round 1
Paula Badosa Gibert (ESP) [8]
vs.
Tereza Mihalikova (SVK)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Jan Choinski (GER)
vs.
John McNally (USA)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Madison Bourguignon (USA)
vs.
Nadia Podoroska (ARG)

Court 4
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Anastasiya Komardina (RUS) [12]
vs.
Elena Ruse (ROU)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Anna Blinkova (RUS)
vs
Dasha Ivanova (USA)
To Finish 4-1
 Junior Boys' Singles - Round 1
Matteo Berrettini (ITA)
vs.
Eduardo Nava (USA)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Freya Christie (GBR)
vs.
Viktoria Kuzmova (SVK)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Caroline Dolehide (USA)
vs.
Marketa Vondrousova (CZE) [10]

Court 6
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Katerina Stewart (USA)
vs.
Katie Boulter (GBR)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Tami Grende (INA)
vs
Sofia Kenin (USA)
To Finish 3-2
 Junior Boys' Singles - Round 1
Alex Molcan (SVK)
vs.
Rafael Matos (BRA)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Simon Friis Soendergaard (DEN)
vs.
Orlando Luz (BRA) [2]

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Martin Blasko (SVK)
Alex Molcan (SVK)
vs.
Sora Fukuda (JPN)
Chan-yeong Oh (KOR)

Court 7
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Ingrid Neel (USA)
vs.
Naiktha Bains (AUS) [13]

 Junior Girls' Singles - Round 1
Raveena Kingsley (USA)
vs.
Jaqueline Cristian (ROU)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Stefan Kozlov (USA) [4]
vs.
Jan Zielinski (POL)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Reilly Opelka (USA)
vs.
Francisco Bahamonde (ARG) [15]

 Junior Girls' Singles - Round 1
Katie Swan (GBR)
vs.
Claire Liu (USA)

Court 8
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
vs.
Sandra Samir (EGY)

 Junior Boys' Singles - Round 1
Boris Pokotilov (RUS)
vs.
Simone Roncalli (ITA)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Kimberly Birrell (AUS)
vs.
Tornado Alicia Black (USA) [4]

 Junior Boys' Singles - Round 1
Hubert Hurkacz (POL)
vs.
Mikael Ymer (SWE)

 Junior Girls' Doubles - Round 1
Raveena Kingsley (USA)
Katherine Sebov (CAN)
vs.
Anna Bondar (HUN)
Dalma Galfi (HUN)

Court 10
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 1
Sumit Nagal (IND)
vs.
Viktor Durasovic (NOR)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Katherine Sebov (CAN)
vs.
Ioana Loredana Rosca (ROU) [15]

 Junior Boys' Singles - Round 1
Naoki Nakagawa (JPN) [12]
vs.
Alexander Bublik (RUS)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Anhelina Kalinina (UKR) [9]
vs.
Margot Yerolymos (FRA)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Petros Chrysochos (CYP) [7]
Nino Serdarusic (CRO) [7]
vs.
Jordi Arconada (ARG)
Logan Smith (USA)

Court 12
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 1
Akira Santillan (AUS)
vs.
Andre Biro (HUN)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Ena Shibahara (USA)
vs.
Marie Bouzkova (CZE)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Iryna Shymanovich (BLR) [3]
vs
Luisa Stefani (BRA)
Suspended
 Junior Girls' Singles - Round 1
Ipek Soylu (TUR) [14]
vs.
Vera Lapko (BLR)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Deiton Baughman (USA)
Walker Duncan (USA)
vs.
Boris Pokotilov (RUS)
Jan Zielinski (POL)

Court 14
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 1
Qiu Yu Ye (CHN)
vs.
Jelena Ostapenko (LAT) [2]

 Junior Boys' Singles - Round 1
Filippo Baldi (ITA)
vs.
Yusuke Takahashi (JPN)

 Junior Girls' Singles - Round 1
Simona Heinova (CZE)
vs.
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) [7]

 Junior Boys' Singles - Round 1
Seong-chan Hong (KOR)
vs.
Andrea Pellegrino (ITA)

 Junior Boys' Doubles - Round 1
Filippo Baldi (ITA)
Lucas Miedler (AUT)
vs.
Makoto Ochi (JPN)
Yusuke Takahashi (JPN)