IBM: See tennis in a new way. Tennis data + IBM = More than the score.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 6: Saturday, September 5
Revised - Court Change
Arthur Ashe Stadium
11:00 AM
 Women's Singles - Round 3
Petra Kvitova (CZE) [5]
def.
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) [32]
6-2 6-1
Complete
Not Before: 1:00 PM
 Men's Singles - Round 3
Roger Federer (SUI) [2]
def.
Philipp Kohlschreiber (GER) [29]
6-3 6-4 6-4
Complete
 Women's Singles - Round 3
Victoria Azarenka (BLR) [20]
def.
Angelique Kerber (GER) [11]
7-5 2-6 6-4
Complete
Arthur Ashe Stadium
7:00 PM
 Women's Singles - Round 3
Simona Halep (ROU) [2]
def.
Shelby Rogers (USA)
6-2 6-3
Complete
 Men's Singles - Round 3
Andy Murray (GBR) [3]
def.
Thomaz Bellucci (BRA) [30]
6-3 6-2 7-5
Complete
Louis Armstrong Stadium
11:00 AM
 Women's Singles - Round 3
Johanna Konta (GBR)
def.
Andrea Petkovic (GER) [18]
7-6(2) 6-3
Complete
Not Before: 12:30 PM
 Men's Singles - Round 3
John Isner (USA) [13]
def.
Jiri Vesely (CZE)
6-3 6-4 Ret.
Complete
Not Before: 3:10 PM
 Women's Singles - Round 3
Varvara Lepchenko (USA)
def.
Mona Barthel (GER)
1-6 6-3 6-4
Complete
 Men's Singles - Round 3
Stan Wawrinka (SUI) [5]
def.
Ruben Bemelmans (BEL)
6-3 7-6(5) 6-4
Complete
Grandstand
11:00 AM
 Men's Singles - Round 3
Richard Gasquet (FRA) [12]
def.
Bernard Tomic (AUS) [24]
6-4 6-3 6-1
Complete
 Women's Singles - Round 3
Samantha Stosur (AUS) [22]
def.
Sara Errani (ITA) [16]
7-5 2-6 6-1
Complete
 Men's Singles - Round 3
Donald Young (USA)
def.
Viktor Troicki (SRB) [22]
4-6 0-6 7-6(3) 6-2 6-4
Complete
 Women's Singles - Round 3
Sabine Lisicki (GER) [24]
def.
Barbora Strycova (CZE)
6-4 4-6 7-5
Complete
Court 17
11:00 AM
 Men's Singles - Round 3
Tomas Berdych (CZE) [6]
def.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) [31]
6-7(2) 7-6(7) 6-3 6-3
Complete
 Women's Singles - Round 3
Flavia Pennetta (ITA) [26]
def.
Petra Cetkovska (CZE)
1-6 6-1 6-4
Complete
 Mixed Doubles - Round 2
Bethanie Mattek-Sands (USA)
Sam Querrey (USA)
def.
Daria Gavrilova (AUS)
John Peers (AUS)
6-1 7-5
Complete
 Men's Singles - Round 3
Kevin Anderson (RSA) [15]
def.
Dominic Thiem (AUT) [20]
6-3 7-6(3) 7-6(3)
Complete
Court 13
11:00 AM
 Women's Doubles - Round 2
Karin Knapp (ITA) [17]
Roberta Vinci (ITA) [17]
def.
Margarita Gasparyan (RUS)
Alexandra Panova (RUS)
7-5 5-7 6-3
Complete
Not Before: 1:00 PM
 Men's Doubles - Round 2
Raven Klaasen (RSA) [15]
Rajeev Ram (USA) [15]
def.
Adrian Mannarino (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
4-6 7-6(4) 6-1
Complete
Court 11
11:00 AM
 Men's Doubles - Round 2
Marcin Matkowski (POL) [4]
Nenad Zimonjic (SRB) [4]
def.
Marco Cecchinato (ITA)
Andreas Seppi (ITA)
7-6(5) 7-5
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Colin Fleming (GBR)
Treat Huey (PHI)
def.
Sam Groth (AUS)
Lleyton Hewitt (AUS)
6-3 6-4
Complete
Not Before: 2:00 PM
 Women's Doubles - Round 2
Raquel Kops-Jones (USA) [6]
Abigail Spears (USA) [6]
def.
Eugenie Bouchard (CAN)
Elena Vesnina (RUS)
Walkover
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Leonardo Mayer (ARG)
Joao Sousa (POR)
def.
Federico Delbonis (ARG)
Diego Schwartzman (ARG)
6-4 6-4
Complete
Court 5
11:00 AM
 Men's Doubles - Round 2
Eric Butorac (USA)
Scott Lipsky (USA)
def.
Gilles Muller (LUX)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
6-4 6-4
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Martina Hingis (SUI) [1]
Sania Mirza (IND) [1]
def.
Timea Bacsinszky (SUI)
Chia-Jung Chuang (TPE)
6-1 6-1
Complete
Not Before: 2:00 PM
 Men's Doubles - Round 2
Daniel Nestor (CAN) [9]
Edouard Roger-Vasselin (FRA) [9]
def.
Jeremy Chardy (FRA)
Lukasz Kubot (POL)
6-2 7-5
Complete
Not Before: 4:30 PM
 Mixed Doubles - Round 2
Su-Wei Hsieh (TPE)
Henri Kontinen (FIN)
def.
Sachia Vickery (USA)
Frances Tiafoe (USA)
7-5 7-5
Complete
Not Before: 6:15 PM
 Women's Doubles - Round 2
Sara Errani (ITA) [11]
Flavia Pennetta (ITA) [11]
def.
Asia Muhammad (USA)
Maria Sanchez (USA)
7-6(5) 6-1
Complete
 Mixed Doubles - Round 2
Martina Hingis (SUI) [4]
Leander Paes (IND) [4]
def.
Eugenie Bouchard (CAN)
Nick Kyrgios (AUS)
Walkover
Complete
Court 6
12:30 PM
Intentionally Blank  

 Men's Doubles - Round 2
Dominic Inglot (GBR)
Robert Lindstedt (SWE)
def.
Aliaksandr Bury (BLR)
Denis Istomin (UZB)
7-6(5) 7-6(3)
Complete
Not Before: 2:00 PM
 Women's Doubles - Round 2
Timea Babos (HUN) [3]
Kristina Mladenovic (FRA) [3]
def.
Dominika Cibulkova (SVK)
Magdalena Rybarikova (SVK)
6-4 6-4
Complete
Not Before: 5:00 PM
 Men's Doubles - Round 2
Jean-Julien Rojer (NED) [3]
Horia Tecau (ROU) [3]
def.
Frantisek Cermak (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
Walkover
Complete
Court 7
11:00 AM
 Men's Doubles - Round 2
Marcel Granollers (ESP) [7]
Marc Lopez (ESP) [7]
def.
Lucas Pouille (FRA)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
6-4 4-6 6-2
Complete
Not Before: 12:30 PM
 Men's Doubles - Round 2
Rohan Bopanna (IND) [6]
Florin Mergea (ROU) [6]
def.
Mariusz Fyrstenberg (POL)
Santiago Gonzalez (MEX)
6-3 7-6(4)
Complete
 Mixed Doubles - Round 2
Yaroslava Shvedova (KAZ) [6]
Juan Sebastian Cabal (COL) [6]
def.
Lisa Raymond (USA)
Jamie Murray (GBR)
7-5 2-6 [10-8]
Complete
Not Before: 5:00 PM
 Mixed Doubles - Round 2
Yung-Jan Chan (TPE) [2]
Rohan Bopanna (IND) [2]
def.
Alla Kudryavtseva (RUS)
Alexander Peya (AUT)
3-6 6-3 [10-8]
Complete
Court P10
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Jeff Wolf (USA)
def.
Yibing Wu (CHN) [2]
6-4 6-3
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Natasha Subhash (USA)
def.
Olivia Hauger (USA)
3-6 7-5 6-4
Complete
Court P11
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Denis Shapovalov (CAN) [3]
def.
Artem Dubrivnyy (RUS) [11]
6-2 6-3
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Katarina Zavatska (UKR) [13]
def.
Yue Yuan (CHN) [8]
6-4 6-7(5) 6-3
Complete
Court P12
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Youssef Hossam (EGY) [12]
def.
Bjorn Thomson (IRL)
6-1 6-1
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Carson Branstine (USA)
def.
Ioana Pietroiu (ROU) [3]
6-3 7-5
Complete
Court P13
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Tung-Lin Wu (TPE) [7]
def.
Naota Kai (JPN)
6-4 6-3
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Ana Paula Neffa De Los Rios (PAR)
def.
Sofia Sewing (USA)
6-4 7-6(9)
Complete
Court P16
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Alex De Minaur (AUS) [6]
def.
Emil Reinberg (USA) [14]
6-4 6-2
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Amanda Anisimova (USA)
def.
Maria Mateas (USA) [15]
6-4 6-2
Complete
Court P17
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Benjamin Hannestad (DEN) [5]
def.
Alexey Aleshchev (RUS) [16]
7-5 5-7 6-2
Complete
Court P18
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Mattias Siimar (EST) [4]
def.
Renta Tokuda (JPN) [10]
6-3 6-2
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Maddison Inglis (AUS) [7]
def.
Eleni Christofi (GRE) [12]
6-4 6-2
Complete
Court P19
10:00 AM
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Anastasia Detiuc (MDA) [4]
def.
Jade Lewis (NZL) [11]
6-3 6-1
Complete
Court P20
10:00 AM
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Nicola Kuhn (GER)
def.
Zeke Clark (USA)
6-4 6-1
Complete
Not Before: 12:15 PM
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Valentini Grammatikopoulou (GRE)
def.
Vanessa Wong (CAN) [16]
7-6(2) 6-1
Complete

09:00

New York City

06:00

Your Time