Tennis' leading expert? Data. Let's build a Smarter Planet.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 5: Friday, August 29
Revised - Not Before Time Added
Arthur Ashe Stadium
11:00am
 Women's Singles - Round 3
Jelena Jankovic (SRB) [9]
defeats
Johanna Larsson (SWE)
6-1 6-0
Complete
Not Before: 1:00pm
 Women's Singles - Round 3
Sara Errani (ITA) [13]
defeats
Venus Williams (USA) [19]
6-0 0-6 7-6(5)
Complete
 Men's Singles - Round 2
David Ferrer (ESP) [4]
defeats
Bernard Tomic (AUS)
Walkover
Complete
Not Before: 2:45pm
 Men's Singles - Round 2
Tomas Berdych (CZE) [6]
defeats
Martin Klizan (SVK)
6-3 4-6 6-2 3-6 6-3
Complete
Arthur Ashe Stadium
7:00pm
 Men's Singles - Round 2
Roger Federer (SUI) [2]
defeats
Sam Groth (AUS)
6-4 6-4 6-4
Complete
 Women's Singles - Round 3
Maria Sharapova (RUS) [5]
defeats
Sabine Lisicki (GER) [26]
6-2 6-4
Complete
Louis Armstrong Stadium
11:00am
 Women's Singles - Round 3
Shuai Peng (CHN)
defeats
Roberta Vinci (ITA) [28]
6-4 6-3
Complete
 Men's Singles - Round 2
Grigor Dimitrov (BUL) [7]
defeats
Dudi Sela (ISR)
6-1 6-2 6-2
Complete
 Women's Singles - Round 3
Lucie Safarova (CZE) [14]
defeats
Alize Cornet (FRA) [22]
6-3 6-7(3) 6-4
Complete
Not Before: 5:00pm
 Women's Doubles - Round 2
Venus Williams (USA)
Serena Williams (USA)
defeats
Oksana Kalashnikova (GEO)
Olga Savchuk (UKR)
6-2 6-1
Complete
Grandstand
11:00am
 Men's Singles - Round 2
Gael Monfils (FRA) [20]
defeats
Alejandro Gonzalez (COL)
7-5 6-3 6-2
Complete
Not Before: 12:30pm
 Women's Singles - Round 3
Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
defeats
Simona Halep (ROU) [2]
7-6(6) 6-2
Complete
Not Before: 3:30pm
 Mixed Doubles - Round 1
Taylor Townsend (USA)
Donald Young (USA)
defeats
Jacqueline Cako (USA)
Joel Kielbowicz (USA)
7-5 6-3
Complete
Not Before: 5:00pm
 Women's Singles - Round 3
Caroline Wozniacki (DEN) [10]
defeats
Andrea Petkovic (GER) [18]
6-3 6-2
Complete
Court 17
11:00am
 Men's Singles - Round 2
Kevin Anderson (RSA) [18]
defeats
Jerzy Janowicz (POL)
6-7(6) 6-2 6-1 6-3
Complete
Not Before: 12:30pm
 Women's Singles - Round 3
Belinda Bencic (SUI)
defeats
Angelique Kerber (GER) [6]
6-1 7-5
Complete
 Men's Singles - Round 2
Roberto Bautista Agut (ESP) [17]
defeats
Tim Smyczek (USA)
6-3 6-2 6-1
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Scott Lipsky (USA)
Rajeev Ram (USA)
defeats
Michael Mmoh (USA)
Francis Tiafoe (USA)
6-1 6-4
Complete
Court 5
11:00am
 Men's Singles - Round 2
Feliciano Lopez (ESP) [19]
defeats
Tatsuma Ito (JPN)
6-4 3-6 6-4 7-6(4)
Complete
 Men's Singles - Round 2
Richard Gasquet (FRA) [12]
defeats
Paolo Lorenzi (ITA)
7-6(4) 6-3 6-3
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Vania King (USA)
Lisa Raymond (USA)
defeats
Christina McHale (USA)
Anna Schmiedlova (SVK)
6-0 6-2
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Leander Paes (IND) [6]
Radek Stepanek (CZE) [6]
defeats
Yen-Hsun Lu (TPE)
Jiri Vesely (CZE)
7-6(3) 6-3
Complete
Court 11
11:00am
 Men's Singles - Round 2
Marin Cilic (CRO) [14]
defeats
Illya Marchenko (UKR)
7-6(2) 6-2 6-4
Complete
Not Before: 12:30pm
 Men's Singles - Round 2
Dominic Thiem (AUT)
defeats
Ernests Gulbis (LAT) [11]
4-6 3-6 6-4 6-3 6-3
Complete
Court 13
11:00am
 Mixed Doubles - Round 1
Ashleigh Barty (AUS)
John Peers (AUS)
defeats
Asia Muhammad (USA)
Taylor Harry Fritz (USA)
6-2 6-2
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Kimiko Date-Krumm (JPN)
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
defeats
Hao-Ching Chan (TPE) [14]
Yung-Jan Chan (TPE) [14]
6-3 6-2
Complete
 Men's Singles - Round 2
Gilles Simon (FRA) [26]
defeats
Federico Delbonis (ARG)
6-4 3-6 7-5 6-1
Complete
 Men's Singles - Round 2
Adrian Mannarino (FRA)
defeats
Fabio Fognini (ITA) [15]
6-3 6-4 6-1
Complete
Court 4
11:00am
 Women's Doubles - Round 2
Garbine Muguruza (ESP) [12]
Carla Suarez Navarro (ESP) [12]
defeats
Marina Erakovic (NZL)
Arantxa Parra Santonja (ESP)
6-7(5) 6-3 6-3
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Kveta Peschke (CZE) [5]
Katarina Srebotnik (SLO) [5]
defeats
Varvara Lepchenko (USA)
Saisai Zheng (CHN)
6-4 6-4
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Daniel Nestor (CAN) [3]
Nenad Zimonjic (SRB) [3]
defeats
Nicolas Barrientos (COL)
Santiago Giraldo (COL)
6-2 6-2
Complete
 Men's Singles - Round 2
Teymuraz Gabashvili (RUS)
defeats
Alexander Kudryavtsev (RUS)
6-1 6-4 7-6(4)
Complete
Court 6
11:00am
 Men's Doubles - Round 2
Eric Butorac (USA) [12]
Raven Klaasen (RSA) [12]
defeats
Robert Lindstedt (SWE)
Jurgen Melzer (AUT)
6-7(5) 6-2 1-0 Ret.
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Ekaterina Makarova (RUS) [4]
Elena Vesnina (RUS) [4]
defeats
Petra Cetkovska (CZE)
Katarzyna Piter (POL)
6-4 6-1
Complete
 Mixed Doubles - Round 1
Anabel Medina Garrigues (ESP)
Raven Klaasen (RSA)
defeats
Michaella Krajicek (NED)
Marin Draganja (CRO)
7-6(1) 6-2
Complete
 Men's Singles - Round 2
Marcel Granollers (ESP)
defeats
Ivo Karlovic (CRO) [25]
7-6(6) 6-7(3) 7-6(5) 3-6 6-4
Complete
Court 7
11:00am
 Women's Doubles - Round 2
Andrea Hlavackova (CZE) [8]
Jie Zheng (CHN) [8]
defeats
Alison Riske (USA)
Coco Vandeweghe (USA)
6-7(2) 6-3 6-3
Complete
 Men's Singles - Round 2
David Goffin (BEL)
defeats
Joao Sousa (POR) [32]
6-4 6-2 6-0
Complete
 Mixed Doubles - Round 1
Abigail Spears (USA)
Santiago Gonzalez (MEX)
defeats
Timea Babos (HUN)
Eric Butorac (USA)
7-6(6) 1-6 [10-5]
Complete
 Mixed Doubles - Round 1
Kveta Peschke (CZE)
Marcin Matkowski (POL)
vs.
Lisa Raymond (USA)
Scott Lipsky (USA)

Cancelled
Court 8
2:00pm
 Men's Doubles - Round 2
David Marrero (ESP) [7]
Fernando Verdasco (ESP) [7]
defeats
Mate Pavic (CRO)
Andre Sa (BRA)
7-6(4) 7-5
Complete
 Women's Doubles - Round 2
Zarina Diyas (KAZ)
Yi-Fan Xu (CHN)
defeats
Lauren Davis (USA)
Renata Voracova (CZE)
6-3 7-6(6)
Complete
Not Before: 5:30pm
 Mixed Doubles - Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [2]
Alexander Peya (AUT) [2]
defeats
Arantxa Parra Santonja (ESP)
David Marrero (ESP)
6-3 5-7 [11-9]
Complete
Court 10
11:00am
 Men's Doubles - Round 2
Mariusz Fyrstenberg (POL)
Marcin Matkowski (POL)
defeats
Juan Sebastian Cabal (COL) [16]
Robert Farah (COL) [16]
4-6 6-4 6-4
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Philipp Oswald (AUT)
defeats
Martin Emmrich (GER)
Lukas Rosol (CZE)
6-2 6-4
Complete
 Mixed Doubles - Round 1
Anastasia Rodionova (AUS)
Robert Farah (COL)
defeats
Raquel Kops-Jones (USA) [8]
Juan Sebastian Cabal (COL) [8]
4-6 6-3 [10-5]
Complete
Not Before: 3:30pm
 Mixed Doubles - Round 1
Hao-Ching Chan (TPE)
Max Mirnyi (BLR)
defeats
Lucie Hradecka (CZE) [5]
Horia Tecau (ROU) [5]
6-3 6-3
Complete
 Men's Doubles - Round 2
Mikhail Kukushkin (KAZ)
Michael Venus (NZL)
defeats
Daniele Bracciali (ITA)
Andreas Seppi (ITA)
6-2 6-4
Complete
Court P10
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Tereza Mihalikova (SVK) [15]
defeats
Kayla Day (USA)
6-1 6-1
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Madison Bourguignon (USA)
defeats
Iona Diana Pietroiu (ROU) [6]
7-5 6-4
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Djurabeck Karimov (UZB)
defeats
Daniel Kerznerman (USA) [10]
6-3 7-5
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Andrea Pellegrino (ITA) [9]
defeats
Jacob Brumm (USA)
6-4 6-1
Complete
Court P11
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Freya Christie (GBR) [13]
defeats
Veronica Miroshnichenko (RUS)
6-4 6-2
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Fiona Ferro (FRA) [1]
defeats
Verena Hofer (ITA)
6-1 6-2
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Rafael Matos (BRA) [7]
defeats
Teeradon Tortrakul (THA)
7-5 6-2
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Simone Roncalli (ITA)
defeats
Benjamin Hannestad (DEN) [14]
6-3 7-6(4)
Complete
Court P12
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Nadia Podoroska (ARG)
defeats
Maria Herazo Gonzalez (COL) [7]
6-4 6-4
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Luis Valero (COL)
defeats
Makoto Ochi (JPN) [8]
6-1 6-2
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Michal Dembek (POL)
defeats
Peter Bertran (DOM)
5-7 7-6(2) 6-3
Complete
Court P13
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Caroline Dolehide (USA)
defeats
Emily Arbuthnott (GBR) [9]
6-2 6-4
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Lucie Wargnier (FRA) [2]
defeats
Raquel Pedraza (USA)
7-6(7) 6-1
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Matteo Berrettini (ITA) [2]
defeats
Robert Levine (USA)
5-7 6-3 6-3
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Viktor Durasovic (NOR) [1]
defeats
Alexander Sendegeya (GBR)
6-2 6-4
Complete
Court P16
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Tessah Andrianjafitrimo (FRA) [16]
defeats
Ryan Peus (USA)
6-2 6-2
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Theresa Van Zyl (RSA)
defeats
Olivia Hauger (USA) [5]
6-1 6-1
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Gianni Ross (USA)
defeats
Lloyd George Harris (RSA) [3]
6-3 6-4
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Miomir Kecmanovic (SRB) [15]
defeats
Sam Riffice (USA)
7-6(4) 6-4
Complete
Court P17
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Vera Lapko (BLR) [3]
defeats
Wushuang Zheng (CHN)
1-6 6-3 6-2
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Maia Lumsden (GBR) [8]
defeats
Ellie Halbauer (USA)
6-3 6-4
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Mikael Ymer (SWE) [5]
defeats
Toshiki Kobayashi (JPN)
6-2 6-0
Complete
Court P18
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Margot Yerolymos (FRA) [4]
defeats
Julie Noe (DEN)
6-0 4-6 7-5
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Katherine Sebov (CAN) [10]
defeats
Emilie Francati (DEN)
6-3 6-2
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Simon Friis Soendergaard (DEN)
defeats
Jake Delaney (AUS) [16]
6-4 6-1
Complete
Court P19
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Siqi Cao (CHN) [11]
defeats
Mayu Okawa (JPN)
4-6 7-6(4) 7-6(5)
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Mert Adanali (TUR)
defeats
Alejandro Tabilo (CAN) [12]
6-2 6-3
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Jordi Arconada (ARG) [4]
defeats
Nicolo Turchetti (ITA)
6-3 6-4
Complete
Court P20
10:00am
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Johnnise Renaud (USA)
defeats
Destanee Aiava (AUS) [12]
6-4 6-3
Complete
 Junior Girls' Qualifying Singles - Round 1
Alexandra Sanford (USA)
defeats
Ojasvinee Singh (IND) [14]
6-3 6-2
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Yusuke Takahashi (JPN) [13]
defeats
Patrick Kypson (USA)
6-1 6-1
Complete
 Junior Boys' Qualifying Singles - Round 1
Connor Hance (USA)
defeats
Domagoj Biljesko (CRO) [6]
6-3 5-7 6-1
Complete