Tennis' leading expert? Data. Let's build a Smarter Planet.Find Tickets Online at ticketmaster
  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Day 9: Tuesday, September 2
Revised - Court Change
Arthur Ashe Stadium
11:00am
 Men's Doubles - Quarterfinals
Scott Lipsky (USA)
Rajeev Ram (USA)
defeats
Eric Butorac (USA) [12]
Raven Klaasen (RSA) [12]
6-3 7-6(4)
Complete
Not Before: 12:00pm
 Women's Singles - Quarterfinals
Shuai Peng (CHN)
defeats
Belinda Bencic (SUI)
6-2 6-1
Complete
 Men's Singles - Round 4
Gael Monfils (FRA) [20]
defeats
Grigor Dimitrov (BUL) [7]
7-5 7-6(6) 7-5
Complete
Arthur Ashe Stadium
7:00pm
 Men's Singles - Round 4
Roberto Bautista Agut (ESP) [17]
vs.
Roger Federer (SUI) [2]

In Progress
 Women's Singles - Quarterfinals
Caroline Wozniacki (DEN) [10]
vs.
Sara Errani (ITA) [13]

Louis Armstrong Stadium
12:00pm
 Women's Doubles - Quarterfinals
Ekaterina Makarova (RUS) [4]
Elena Vesnina (RUS) [4]
defeats
Venus Williams (USA)
Serena Williams (USA)
7-6(5) 6-4
Complete
 Men's Singles - Round 4
Marin Cilic (CRO) [14]
defeats
Gilles Simon (FRA) [26]
5-7 7-6(3) 6-4 3-6 6-3
Complete
 Men's Singles - Round 4
Tomas Berdych (CZE) [6]
vs.
Dominic Thiem (AUT)

In Progress
Grandstand
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
defeats
Catherine Bellis (USA) [1]
7-6(9) 2-6 6-1
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Jared Donaldson (USA) [3]
defeats
Simone Roncalli (ITA)
6-3 6-1
Complete
Not Before: 3:00pm
 Women's Doubles - Quarterfinals
Martina Hingis (SUI)
Flavia Pennetta (ITA)
defeats
Kveta Peschke (CZE) [5]
Katarina Srebotnik (SLO) [5]
6-4 6-3
Complete
 Women's Doubles - Quarterfinals
Cara Black (ZIM) [3]
Sania Mirza (IND) [3]
defeats
Zarina Diyas (KAZ)
Yi-Fan Xu (CHN)
6-1 1-0 Ret.
Complete
Not Before: 6:00pm
 Men's Doubles - Quarterfinals
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
vs.
David Marrero (ESP) [7]
Fernando Verdasco (ESP) [7]

In Progress
Court 17
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Francis Tiafoe (USA) [6]
defeats
Daniel Appelgren (SWE)
7-6(3) Ret.
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Andrey Rublev (RUS) [1]
defeats
Jordi Arconada (ARG)
6-3 7-6(3)
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Rafael Matos (BRA)
Joao Menezes (BRA)
defeats
Michael Mmoh (USA) [3]
Francis Tiafoe (USA) [3]
7-5 7-6(4)
Complete
Not Before: 4:10pm
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Vera Lapko (BLR)
Tereza Mihalikova (SVK)
defeats
Naiktha Bains (AUS) [5]
Tornado Alicia Black (USA) [5]
6-4 6-2
Complete
Court 5
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Marcelo Zormann (BRA) [9]
defeats
Andre Biro (HUN)
4-6 6-4 6-2
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Anna Bondar (HUN)
defeats
Michaela Gordon (USA)
6-3 3-6 7-5
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Francisco Bahamonde (ARG) [4]
Matias Zukas (ARG) [4]
defeats
Domagoj Biljesko (CRO)
Andre Biro (HUN)
7-6(1) 7-6(4)
Complete
Not Before: 6:00pm
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Anhelina Kalinina (UKR) [2]
Iryna Shymanovich (BLR) [2]
defeats
Michaela Gordon (USA)
Sofia Kenin (USA)
6-2 6-2
Complete
Court 11
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Marie Bouzkova (CZE)
defeats
Jelena Ostapenko (LAT) [2]
6-3 6-1
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Taylor Harry Fritz (USA) [14]
defeats
Filippo Baldi (ITA)
6-0 6-1
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Lucie Wargnier (FRA)
Margot Yerolymos (FRA)
defeats
Madison Bourguignon (USA)
Ena Shibahara (USA)
6-7(5) 6-3 [10-4]
Complete
Not Before: 3:15pm
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Taylor Harry Fritz (USA) [5]
Tim Van Rijthoven (NED) [5]
defeats
Quentin Halys (FRA)
Akira Santillan (AUS)
6-4 6-3
Complete
Not Before: 3:45pm
 Junior Boys' Doubles - Round 1
John McNally (USA)
Gianni Ross (USA)
defeats
Benjamin Hannestad (DEN)
Simone Roncalli (ITA)
7-6(1) 6-2
Complete
Court 13
11:00am
 Junior Boys' Singles - Round 2
Duckhee Lee (KOR) [7]
defeats
Sumit Nagal (IND)
6-2 6-2
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Henrik Wiersholm (USA)
defeats
Lucas Miedler (AUT)
7-5 6-7(6) 6-2
Complete
Not Before: 3:30pm
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Katrine Steffensen (USA)
Renata Zarazua (MEX)
defeats
Gabriella Taylor (GBR)
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
7-6(5) 5-7 [10-8]
Complete
Court 4
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Anna Kalinskaya (RUS) [11]
defeats
Kelly Chen (USA)
6-3 6-1
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Ipek Soylu (TUR) [6]
Jil Belen Teichmann (SUI) [6]
defeats
Miriam Kolodziejova (CZE)
Tamara Zidansek (SLO)
6-4 6-4
Complete
Not Before: 1:45pm
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Tami Grende (INA)
Luisa Stefani (BRA)
defeats
Kelly Chen (USA)
Claire Liu (USA)
7-6(3) 6-4
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Olga Fridman (UKR) [4]
Jelena Ostapenko (LAT) [4]
defeats
Verena Hofer (ITA)
Bianca Turati (ITA)
6-2 7-5
Complete
Court 6
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Greetje Minnen (BEL)
defeats
Naiktha Bains (AUS) [13]
6-2 6-2
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Sameer Kumar (USA)
Eduardo Nava (USA)
defeats
Nicolas Alvarez (PER)
Juan Jose Rosas (PER)
6-4 6-2
Complete
Not Before: 3:00pm
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Orlando Luz (BRA) [2]
Marcelo Zormann (BRA) [2]
defeats
Dennis Uspensky (USA)
Mikael Ymer (SWE)
6-2 6-2
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Catherine Bellis (USA) [1]
Marketa Vondrousova (CZE) [1]
defeats
Marie Bouzkova (CZE)
Greetje Minnen (BEL)
6-4 6-2
Complete
Court 7
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Katerina Stewart (USA)
defeats
Anastasiya Komardina (RUS) [12]
6-1 6-1
Complete
 Junior Girls' Singles - Round 2
Raveena Kingsley (USA)
defeats
Tereza Mihalikova (SVK)
6-4 7-5
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Caroline Dolehide (USA)
Ingrid Neel (USA)
defeats
Jaqueline Cristian (ROU)
Elena Ruse (ROU)
7-6(5) 4-6 [10-3]
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Stefan Kozlov (USA) [1]
Andrey Rublev (RUS) [1]
defeats
Ryotero Matsumura (JPN)
Jumpei Yamasaki (JPN)
6-2 4-6 [10-6]
Complete
Court 8
11:00am
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Viktoria Kuzmova (SVK) [7]
Kristina Schmiedlova (SVK) [7]
defeats
Jessica Ho (USA)
Sandra Samir (EGY)
7-5 6-3
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Pedro Iamachkine (PER)
Luis Valero (COL)
defeats
Alexander Bublik (RUS)
Roman Safiullin (RUS)
7-5 6-7(6) [11-9]
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Anna Kalinskaya (RUS) [8]
Evgeniya Levashova (RUS) [8]
defeats
Katie Boulter (GBR)
Simona Heinova (CZE)
7-6(4) 6-1
Complete
Not Before: 5:00pm
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Yunseong Chung (KOR)
Seong-chan Hong (KOR)
defeats
Tommy Paul (USA)
Henrik Wiersholm (USA)
6-4 7-5
Complete
Court 10
11:00am
 Junior Girls' Singles - Round 2
Olga Fridman (UKR) [16]
defeats
Usue Maitane Arconada (USA)
5-7 6-1 6-4
Complete
 Junior Boys' Singles - Round 2
Omar Jasika (AUS)
defeats
Petros Chrysochos (CYP)
6-3 5-7 6-3
Complete
Not Before: 3:00pm
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Freya Christie (GBR)
Katie Swan (GBR)
defeats
Usue Maitane Arconada (USA)
Kimberly Birrell (AUS)
6-3 6-0
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Omar Jasika (AUS) [6]
Naoki Nakagawa (JPN) [6]
defeats
Reilly Opelka (USA)
Alex Rybakov (USA)
6-2 7-5
Complete
Court 14
11:00am
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Ioana Loredana Rosca (ROU)
Isabelle Wallace (GBR)
defeats
Dasha Ivanova (USA)
Qiu Yu Ye (CHN)
6-1 6-2
Complete
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Viktor Durasovic (NOR)
Nicolae Frunza (ROU)
defeats
Jan Choinski (GER)
Hubert Hurkacz (POL)
7-6(6) 4-6 [10-6]
Complete
Not Before: 2:30pm
 Junior Boys' Doubles - Round 1
Duckhee Lee (KOR) [8]
Marc Polmans (AUS) [8]
defeats
Matteo Berrettini (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
6-1 7-6(3)
Complete
 Junior Girls' Doubles - Round 1
Paula Badosa Gibert (ESP) [3]
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) [3]
defeats
Anna Blinkova (RUS)
Anastasiya Komardina (RUS)
6-3 6-1
Complete